Založ si blog

Beh je skvelý spôsob, ako zostať zdravý v každom veku

Hoci s pribúdajúcim vekom dochádza k určitým fyziologickým zmenám, beh (alebo aktívny pohyb) má pre skôr narodených množstvo výhod. Žijeme dlhšie a tak nečudo, že chceme zostať aktívni. Beh pre seniorov, ako začať s behom.

Beh a starnutie

Proces starnutia ovplyvňuje aj voľbu športu a aktívneho pohybu. Nehovoríme len o behu, máme na mysli aktívny kardio pohyb nie silového charakteru. Patrí sem najmä indiánsky beh, nordic walking ale úplne na začiatok postačí aj rýchla chôdza či turistika.

S čím treba v seniorskom veku počítať:

 • Strata hustoty kostí vedie k zvýšenému riziku osteoporózy a stresových zlomenín
 • Chrupavka v kĺboch ​​sa stáva tenšou, čím sa stáva náchylnejšou na poškodenie
 • Postupne strácame svalovú hmotu a svalovú silu *1
 • Zmeny v chémii šliach vedú k stuhnutiu a zníženej pružnosti *2

Beh u seniorov tiež ovplyvňujú zmeny v kardiovaskulárnom systéme, ktoré ovplyvňujú vaše srdce a dýchanie. Všetky tieto zmeny môžu ovplyvniť bežecký výkon a zvýšiť riziko zranenia.

Výhody behania pre seniorov

Beh je dnes veľmi populárny, ľahko dostupný a cenovo nenáročný. Viete behať sami alebo s ľuďmi. Ak máte partiu, môže byť veľmi sociálny. Beh je tiež skvelý spôsob, ako zlepšiť fyzickú kondičku a stav mysle. Má množstvo zdravotných výhod. Fyzická aktivita je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie. Ukázalo sa, že pravidelné cvičenie:

 • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a metabolických ochorení (zníženie krvného tlaku, cholesterolu a telesného tuku).
 • Zlepšuje kognitívne funkcie.
 • Zlepšuje rovnováhu a koordináciu, čím sa znížuje riziko pádu.
 • Pomáha udržať nezávislosť a kvalitu života

Ukázalo sa, že beh pre seniorov má aj špecifické zdravotné benefity. Jedna štúdia napríklad zistila, že bežci nad 65 rokov boli pri chôdzi výkonnejší ako nebežci.

Schopnosť chôdze je pri startnurí kľúčom k udržaniu nezávislosti.

Iná štúdia zistila, že beh poskytuje významné zdravotné výhody pri prevencii chronických chorôb a predčasnej úmrtnosti bez ohľadu na pohlavie, vek, telesnú hmotnosť a zdravotný stav. Beh má s pribúdajúcim vekom pozitívny vplyv na dĺžku aj kvalitu vášho života. Pokiaľ to nepreženiete. 🙂

Pozor na bežecké zranenia

Najčastejšie zranenia pochádzajú z nadmerného zaťaženia. Bez ohľadu na vek je približne 80% súvisiacich s behom spôsobených preťažením šliach a väzov, ktoré sa pomalšie prispôsobujú tréningu. Starší bežci majú zníženú schopnosť absorbovať skokové reakčné sily a otrasy spojené s behom, čo vedie k zraneniu šliach a kĺbov. Významne na to vplýva nadváha, zlá technika behu, zlé obutie a nerozohriatie sa pred behom, tiež strečing po behu. Ak máte nadváhu určite treba začať postupne: s rýchlou chôdzou a neskôr voliť skôr nordic walking, ktorý zapojí celé telo.

Ako predchádzať zraneniam?

Ako znížiť riziko zranenia seniorov pri behu:

 • Pred a po behu sa uistite, že sa správne zahrejete a natiahnete
 • Pridajte do svojho cvičenia silový tréning, najmä na svaly dôležité pre beh (brušné svaly, kvadricepsy, hamstringy, lýtka)
 • Začnite pomaly a postupne zvyšujte frekvenciu a objem behu. Dodržujte pravidlo 10 percent: vyhnite sa zvyšovaniu vzdialenosti alebo intenzity o viac ako 10 percent za týždeň.
 • Upravte svoje očakávania a prestaňte sa porovnávať s mladšími alebo s vašim mladším ja. Stanovte si ciele, ktoré sú pre vás zmysluplné. Vyskúšajte nejaké preteky len tak pre radosť, vyskúšajte si trailový beh alebo choďte na výlet a behajte na čas.
 • Pridajte do svojej rutiny balančné cvičenia na zlepšenie státia na jednej nohe
 • Ak ste kardiak, máte ortopedické problémy alebo máte veľkú nadváhu, určite sa poraďte s lekárom.

Beh pre seniorov ako začať s behom

Snažte sa komunikovať s ostatnými bežcami (chodcami, nw) vo vašom okolí. Priateľstvá ktoré motivujú a hecujú sú vzácne. Dokážu inšpirovať a podržia vás aj v období, keď sa vám nechce. Jednou z takých komunít je i náš kardionápravník. Nepretekáme, nesúťažíme ale vzájomne sa motivujeme k pohybu a výsledkom.

Ak sa chcete rozhýbať, začnite rýchlou chôdzou

03.02.2023

Je to náš najprirodzenejší pohyb, ktorý vykonávame od mala. Chodiť môžeme 24 hodín denne 12 mesiacov v týždni. Chôdza na nás nekladie žiadne finančné nároky, nepotrebujeme chodiť na vzdialené miesta, nepotrebujeme skypass ani žiadne drahé vybavenie. Iba čas a ochotu. Rýchla chôdza patrí medzi aeróbne aktivity. Môžeme zrýchliť metabolizmus, napomôcť spaľovaniu [...]

Výhody a nevýhody behu

25.01.2023

Už ste sa zamýšľali ako začať s behom? Ani počasie, ani špeciálne vybavenie, ani veľké investície. Nič k tomu nepotrebujete. Beh je najprirodzenejší pohyb, ktorý máme všetci od vekov v krvi. Už Horatius tvrdil: „Ak nebeháš, kým si zdravý, budeš behať, keď ochorieš. Žiadny liek ti nenahradí pohyb.“ Výhody behu Beh lieči mimoriadne efektívne znižuje hmotnosť [...]

5. ročník turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá 2020 je za nami

10.12.2020

Celkovo sa do 5. ročníka výzvy 7 kopcov 3 jazerá 2020 zapojilo 1706 účastníkov. Je to vôbec najvyšší počet za všetky ročníky. Z nich 659 splnilo viac ako 5 cieľov. Sem sme zarátali aj tých, ktorí si kvôli Covid obmedzeniam uplatnili alternatívne ciele. Tie sme navrhli po druhom obmedzení pohybu v okresoch. Na “kompletku” všetky ciele splnilo 87 účastníkov. Navyše [...]

Roman Mikulec, Igor Matovič, Eduard Heger, parlament, odvolávanie, ôsmy pokus

Sulík o kauze Mikulca: Patrí k najslabším ministrom. Líder KDH očakáva, že Čaputová prevezme kormidlo

02.04.2023 13:30

Podľa Sulíka je smiešne, že si chce Mikulec dorobiť previerku dodatočne.

USA Trump obvinenie čin trestný exprezident

Do cely? Rovno a doľava. V USA sa žartuje na Trumpov účet. Tarantino: Konečne vyhral v hlasovaní. Poroty

02.04.2023 12:45

Hneď niekoľko vtipov sa týka Trumpovej niekoľkosekundovej role vo filme Sám doma 2.

sulík

KDH postaví vlastného kandidáta na prezidenta, SaS podporí Čaputovú

02.04.2023 12:11

Sulík označil KDH za prijateľného partnera pre SaS, vie si predstaviť ich povolebnú spoluprácu.

Nemecko, Drážďany, autobusy, poľské autobusy, nehoda

Ťažká dopravná nehoda si v nemeckom Durínsku vyžiadala sedem životov

02.04.2023 11:21

Traja ďalší ľudia navyše utrpeli zranenia, dvaja z nich sú v ohrození života.

petere

Beh, turistika, cykloturistika. Na všetky boľačky sveta vrátane gaučovania predpisujeme endorfíny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 176419x
Priemerná čítanosť článkov: 2100x

Autori blogu