Založ si blog

Mandľové sady v Hustopeče

Prišla jar. Tohto roku asi aj trochu skôr, ako by sa očakávalo. Jarnú krásu možno obdivovať takmer na každom kroku, my sme sa vybrali na Južnú Moravu, konkrétne výlet do Hustopeče. Na Hustopečskom starom vrchu totiž stojí vo výške cca 300 m. n. m. na okraji mandľového sadu pomerne nová rozhľadňa (otvorená bola v roku 2012) a z nej by mal byť dokonalý výhľad priamo do rozkvitnutého sadu.

Mandľové sady sú Unikátne nielen v Čechách, ale aj v celej Európe. Obsahujú niekoľko stoviek stromov. Sú najkrajšie práve v období, keď sú stromy v kvete. Začiatok jari je ideálny na ich návštevu. Aj keď som presvedčená, že príjemné prostredie poskytnú návštevníkovi počas celého roka. Na vrchu je rozhľadňa. K nej vedie niekoľko dlhších či kratších cestičiek. Na niektorých sa nachádzajú aj náučné tabule. My sme boli na tento výlet trochu nepripravení, takže sme si z ciest nemohli vyberať. Išli sme od parkoviska, na ktoré nás doviedli navigačné šípky v meste. Naozaj sa nedalo zablúdiť. Na každej križovatke boli šípky, ktoré nás bezpečne doviedli na parkovisko.

Mandľové sady HUstopeče

Auto sme nechali na parkovisku a my sme sa ďalej vybrali peši k rozhľadni, ktorú bolo vďaka jej polohe na kopci vidno už zďaleka. Prešli sme cca kilometer a dostali sme sa k rozhľadni. A priamo pod ňou sa nám naskytol pohľad, ktorý asi ani neviem opísať. Hoci, fotka nezachytí tú krásu, ktorú sme my videli naživo. Skrátka: Bolo to nádherné. Trochu sme sa poprechádzali pod rozkvitnutými stromami. Cítili sme sa ako v rozprávke. Mandľovníky sme chceli obdivovať aj z výšky, ale na rozhľadňu sme napokon nešli. Bolo tam nekonečne veľa ľudí a vôbec nás nelákalo postaviť sa do radu ku nim. Výhľad z rozhľadne je nepochybne nádherný, my sme však boli spokojní aj pod stromami.

Rozhľadňa v Mandľových sadoch Hustopeče

V malej búdke pri sade sa dali kúpiť maškrty z mandlí. Samozrejme, neodolali sme a trochu sme si pomlsali. Potom už len cesta späť k autu. Výletík to bol naozaj kratučký, ale na estetické zážitky naozaj veľmi bohatý. Reštartli sme sa. A keď sme už boli na Morave, samozrejme, museli sme pokračovať ďalej. Cez vodnú nádrž Nové Mlyny do Mikulova. A to už je klasika. Výlet do Hustopeče a mandľových sadov sa vydaril. Pálava je proste dokonalá v každom ročnom období.

Jablko či hruška? Formy postavy určujú typ obezity

29.08.2023

Formy postavy určujú formu obezity. Ste jablko či hruška? Poznáme dve základné formy obezity: Abdominálna – jablko Je našim hlavným nepriateľom. Postihuje tak mužov ako i ženy a bohužiaľ dnes už aj deti. Je to tzv. vnútorná obezita. Tony tuku uložených vo vnútri brušnej dutiny. Na pečeni, srdci, vnútornostiach, všetko je proste obalené tukom. Áno. Preto je dôvod [...]

Ak sa chcete rozhýbať, začnite rýchlou chôdzou

03.02.2023

Je to náš najprirodzenejší pohyb, ktorý vykonávame od mala. Chodiť môžeme 24 hodín denne 12 mesiacov v týždni. Chôdza na nás nekladie žiadne finančné nároky, nepotrebujeme chodiť na vzdialené miesta, nepotrebujeme skypass ani žiadne drahé vybavenie. Iba čas a ochotu. Rýchla chôdza patrí medzi aeróbne aktivity. Môžeme zrýchliť metabolizmus, napomôcť spaľovaniu [...]

Výhody a nevýhody behu

25.01.2023

Už ste sa zamýšľali ako začať s behom? Ani počasie, ani špeciálne vybavenie, ani veľké investície. Nič k tomu nepotrebujete. Beh je najprirodzenejší pohyb, ktorý máme všetci od vekov v krvi. Už Horatius tvrdil: „Ak nebeháš, kým si zdravý, budeš behať, keď ochorieš. Žiadny liek ti nenahradí pohyb.“ Výhody behu Beh lieči mimoriadne efektívne znižuje hmotnosť [...]

Vladimir Putin

Putin je pripravený rokovať a zastaviť vojnu na Ukrajine

24.05.2024 12:45

Putin je pripravený zastaviť vojnu na Ukrajine vyjednaným prímerím, ktoré uznáva súčasné línie bojiska, povedali pre agentúru Reuters štyri ruské zdroje.

Irán Raísí pohreb

Nič nenasvedčuje tomu, že by na vrtuľník s Raísím niekto zaútočil, uviedli iránski vyšetrovatelia

24.05.2024 12:06

Vyšetrovatelia podľa prvých zistení na havarovanom stroji nenašli žiadne stopy po projektiloch alebo iných vonkajších vplyvoch.

Petr Pavel

Prezidenta Pavla prepustili z nemocnice. Spadol z motorky pri jazde na športovom okruhu

24.05.2024 11:29

Pavel bol hospitalizovaný po tom, ako sa zranil pri jazde na motorke.

novinári, Rooseveltova nemocnica

Zdravotný stav premiéra Fica je stabilizovaný s miernym zlepšením

24.05.2024 11:27

Fica vážne postrelil 71-ročný muž po minulotýždňovom výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej.

petere

Beh, turistika, cykloturistika. Na všetky boľačky sveta vrátane gaučovania predpisujeme endorfíny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 192785x
Priemerná čítanosť článkov: 2242x

Autori blogu