Založ si blog

Debaty o radosti

Sneh ako menžester, počko skoro ideálne, sneží. Márne predstieram lyžiarsku techniku. Okrem tej so záchodovým posedom žiadnu nemám. Všetci ma ladne obiehajú, noha pri nohe a mne to nevadí. Mám radosť. Zážitok a adrenalín. Šmýkam sa odvážne a rýchlo. Som šťastný. Poobede dávame dlhú prechádzku.

lyze-1200x800

Tri dni lyžovačky ma neskutočne dobili. Zastavím sa ešte v Avione. Nemám kde zaparkovať. Všade davy ľudí, robiacich si radosť. Nakupujú a nakupujú. Shopoholik. Tak nazývame človeka, ktorý trávi väčšinu voľného času v obchodných centrách zmysluplnými nákupmi. Výpredaje, značky, zľavy, akcie, všetko jedno, kúp viac. Chvíľa radosti za to stojí.

Nina bola neistá.  Prišla o prácu. Druhú nemala. Začali úzkostné stavy. Liečila ich cukrom. Sladké zaberalo. Boli dni ked zbodla aj pol kila sladkostí. Prišla apatia, telka, gauč. Prestala si rozumieť s ľuďmi. Vypapkala sa na úžasných 90 kíl. Šťastná bola len vtedy, keď dala čosi sladké. Radosť zo sladkého. Papká stále. Zmierila sa.

Prednedávnom som vliezol do pivárne. Miško tam už sedel. Na pivku. Dáva ho denne. Nezarába veľa. Kedysi aj podnikal, ale všetko akosi padlo. Aj žena ho nechala. Myslí na to stále. Po dvoch pivách problémy opadnú a je mu fajn. Alkohol – droga zabudnutia. Chvíľa radosti. Podobnú skúsenosť mi nedávno opísal aj iný, celkom úspešný podnikateľ. Pije denne. Hoci sa darí, nie je to ono. Nevie prečo. Je sám, stresovaný a nevie čo so sebou. Denne sa teší na večerný pohárik. Veď maká ako čert, musí si dopriať trochu radosti.

Aj médiá nám dávajú veľa radosti. Oblbujú nás stále stupídnejšími seriálmi, sto krát hranými reprízami, prerušovanými kvantom užitočných reklám. Presvedčujú nás, čo všetko ešte musíme mať a nemáme. Do toho primiešajme kúsok propagandy, trollingu, veľa negatívnych správ, strašenia, zneisťovania a mix radosti je perfektný. Prečo to ľudia tak radi pozerajú? Sodiológovia hovoria, že aj v tom je kus radosti. Utešujeme sa, že to s nami nie je až také zlé a mohlo by byť ešte horšie. Raz mi šéfredaktor významného denníka povedal múdru vetu: “Chceš byť v pohode? Nepozeraj správy. Radšej si zabehaj. Nezblbneš a zachováš si zdravý rozum.”

Nadváha, toxické závislosti a apatia sú iba finále. Ak si odmyslíme notorických lenivcov, ktorým sa konzumácia stala alfou a omegou života, tak podhubím závislostí je práve neistota, osamelosť, depresia a zle zvládaný stres. A málo radosti.

Na toto všetko doporučujem ten najprirodzenejší liek: Pohyb.

Problémy samotné síce nevyrieši, ale vždy prináša radosť. A s ňou aj nový, pozitívnejší pohľad na život.

Vyšľapať riadne svinský kopec, opájať sa krásnou panorámou, pofotiť nádherné obrazy, spustiť sa riadne a nebezpečne z kopca. Endorfín, zážitok a adrenalín. Takto mi opísal dôvody, prečo bicykluje, 50 ročný Rado: “Celý týždeň riešim klientov, fakturácie, splatnosti, reklamácie. Som vystresovaný a vypľutý. Keď sadnem na bicykel, všetko sa zmení.” Radosť na bicykli?

Ivan behá skoro denne. Aspoň pol hodinu. Bez behu už nemôže. Robí v banke. Má 32. Žije sám v Bratislave už niekoľko rokov. Prichádzal s veľkými plánmi a teraz robí kancelársku krysu. Celý deň čučí do monitora. Skúšal pariť v podnikoch, skúsil pivo, nejaké panáčiky… Ked pochopil kam to smeruje, začal s behom: “Beh mi dáva radosť a naučil ma byť spokojnejším. Dám polhoďku behu a veci vyzerajú inak, život je krajší.”

Turistom tiež netreba vysvetľovať, prečo chodia do prírody. Mimochodom, práve turistike s foťákom v ruke čoraz viac prepadávam.

A poučenie?

Vypni televízor a vypadni von. Rozhýb sa. Nenúť sa do nezvládnuteľných výkonov. Kľudne sa prejdi. Aktívne a do pohody. Dopraj si radosť. Veľa radosti.

Príjemný týždeň

Petere


Ak sa ti článok páčil, prečítaj si tiež:

 

Tag:

Jablko či hruška? Formy postavy určujú typ obezity

29.08.2023

Formy postavy určujú formu obezity. Ste jablko či hruška? Poznáme dve základné formy obezity: Abdominálna – jablko Je našim hlavným nepriateľom. Postihuje tak mužov ako i ženy a bohužiaľ dnes už aj deti. Je to tzv. vnútorná obezita. Tony tuku uložených vo vnútri brušnej dutiny. Na pečeni, srdci, vnútornostiach, všetko je proste obalené tukom. Áno. Preto je dôvod [...]

Ak sa chcete rozhýbať, začnite rýchlou chôdzou

03.02.2023

Je to náš najprirodzenejší pohyb, ktorý vykonávame od mala. Chodiť môžeme 24 hodín denne 12 mesiacov v týždni. Chôdza na nás nekladie žiadne finančné nároky, nepotrebujeme chodiť na vzdialené miesta, nepotrebujeme skypass ani žiadne drahé vybavenie. Iba čas a ochotu. Rýchla chôdza patrí medzi aeróbne aktivity. Môžeme zrýchliť metabolizmus, napomôcť spaľovaniu [...]

Výhody a nevýhody behu

25.01.2023

Už ste sa zamýšľali ako začať s behom? Ani počasie, ani špeciálne vybavenie, ani veľké investície. Nič k tomu nepotrebujete. Beh je najprirodzenejší pohyb, ktorý máme všetci od vekov v krvi. Už Horatius tvrdil: „Ak nebeháš, kým si zdravý, budeš behať, keď ochorieš. Žiadny liek ti nenahradí pohyb.“ Výhody behu Beh lieči mimoriadne efektívne znižuje hmotnosť [...]

Izrael Palestína Hamas Vojna humanitárna pomoc

Americké lietadlá zhodili humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze

02.03.2024 18:06

Do palestínskej enklávy bolo zhodených 66 balíkov, ktoré obsahovali 38 000 dávok potravinovej pomoci.

matovič, šipoš, jakab, heger

Hnutie Slovensko si zvolilo členov predsedníctva. Matovič predstavil aj lídra kandidátky do eurovolieb

02.03.2024 17:08

Podľa Matoviča hrozí, že extrémisti získajú taký silný mandát v rámci europarlamentu, že to môže zakývať piliermi EÚ.

hokej slovensko MS 2023

Prieskum SANEP: Majú ísť hokejisti z KHL na majstrovstvá sveta v Česku?

02.03.2024 17:00

Agentúra SANEP sa spýtala ľudí, či by súhlasili s účasťou slovenských hokejistov z KHL na MS v Česku a či by sa tam mali objaviť aj ruskí a bieloruskí hráči.

OLY Paris Games Olympic Village Inauguration

Čo si číta Macron o sebe? Zamedziť má hanbe s granátmi a Zelenského si Francúzi za prezidenta nezvolili

02.03.2024 17:00

Súčasná francúzska výroba granátov kalibru 155 mm dosahuje ročne 20-tisíc kusov, čo postačuje ukrajinským vojakom len na štyri dni bojov.

petere

Beh, turistika, cykloturistika. Na všetky boľačky sveta vrátane gaučovania predpisujeme endorfíny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 187452x
Priemerná čítanosť článkov: 2205x

Autori blogu